Moja ulubiona muzyka

Dlaczego ta strona?

Ta podstrona powstała przez to, że lubię się dzielić. Często mam pytania o filmy czy muzykę. Kolory wprowadziłem dla zabawy, w końcu to część bardziej prywatna i rozrywkowa tej strony 🙂

Filmy

Co do filmów to odsyłam na mój profil w drugim co do wielkości na świecie serwisie Filmweb – autorami są Polacy! Brawo my! 🙂 Tam oceniłem na dziś dzień blisko 700 filmów:

https://www.filmweb.pl/user/tobur

Muzyka

Poniżej moi ulubieni wykonawcy lub utwory. W postaci osadzonego kodu Spotify. Dzięki czemu możesz słuchać na stronie i łatwo wybraną muzykę dodać do swojej bibliotek. Muzykę podzieliłem na rodzaje. Zaczynam od mojego ulubionego gatunku tj. muzyki elektronicznej. Wykonawców umieszczam od najulubieńszych.

W związku z pytaniami podaję więcej info nt. tego z czego korzystam do słuchania i trochę o historii.

Moja kolekcja płyt CD to kilkaset sztuk. Korzystam ze wzmacniacza Technics najwyższej klasy AA oraz odtwarzacza BlueRay Sony gdyż odtwarzacz CD popsuł się i nie ma części aby go naprawić także szukam nowego. Mam dobre kolumny CATH o paśmie 30-22000Hz i mocy 120/180W co pozwala na w miarę przyzwoitej jakości odsłuch. Pisząc ten tekst właśnie słucham Peru 🙂 Jakość i moc dzwięku mojego zestawu, który zasilił imprezę pandemiczną w 2020 roku tak się spodobał Dominikowi z branży nieruchomości, że zakupił sobie podobny.

W podróży prawie nie słucham muzyki za to książki, wywiady mi towarzyszą prawie non stop. Polecam słuchawki noise canceling. Najlepiej w testach wypadły Sony. Nie lubię ze sobą dużo nosić dlatego wybrałem model douszny SONY WF-1000XM3 a ostatnio dokupiłem jeszcze nauszne SONY WH-1000XM3 i ich częściej używam.

To rewelacyjny sprzęt! Jak uruchamia się wyciszanie dźwięków to przy zamkniętych oczach zewnętrzny świat dosłownie znika 🙂 Idealnie sprawdza się podczas jazdy na hulajnodze (jest specjalny tryb w aplikacji likwidujący szum wiatru), w samolocie, pociągu i w zgiełku ulicznym. Używam ich nie tylko do słuchania ale często właśnie dla ciszy 🙂 np. do spania lub medytowania w samolocie czy pociągu.

Wyszły teraz nowe modele wiem z tych testów, że nauszne WH-1000XM4 wpadają wręcz gorzej niż poprzedni model, a douszne WF-1000XM4 jeszcze nie wiem. Słuchawki poznałem będąc w Sztokholmie dzięki podzieleniu się nimi przez Damiana Dzidaka. Za co serdecznie Damian jeszcze raz dziękuję 🙂 teraz też z inspiracji Damiana będę górnikiem! Będę kopał krypto 😀

Zapraszam do delektowania swojego zmysłu słuchu 🙂

Muzyka elektroniczna

Patrick O’Hearn

Jestem w posiadaniu większości albumów Patricka O’Hearna w formie płyt CD. Wszystkie oryginalne. Mój ulubiony album to „Ancient Dreams”. To mój ulubiony autor muzyki elektronicznej. Wszystkim, którym odtworzyłem jego muzykę spodobało się ona.

Yanni

Gra muzykę elektroniczną ale wspomaga się również orkiestrą. Jego muzyka charakteryzuje się pozytywną nutą i czasem melancholią szczególnie w partiach granych na fortepianie. Na koncertach często z fajnymi przesłaniami jak z tym, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami.

Peru

W tym przypadku dotychczas znałem tylko jeden album tego autora pt. FORLIAN gdyż tylko jedną płytę CD jego posiadam. Dopiero zaczynam odkrywać jego twórczość.

Jean Michel Jarre

Tego wykonawcy też chyba nie muszę przedstawiać, bo muzyka elektroniczna jest najczęściej z nim kojarzona. Miałem okazję być na dwóch koncertach w Gdańsku w stoczni na świeżym powietrzu i na stadionie Energa. Ci co byli to wiedzę, że to bardziej widowisko i przedstawienie niż sam koncert co dodatkowo potęguje odbiór.

Madis

Nie przypadkowo znalazł się za JMJ gdyż jego rodzice słuchali tej muzyki i mocno słychać w utworach Madisa nutę JMJ. Mimo to ma swój własny styl i dobrze się ją słucha. Na jego utwór trawiłem „przypadkowo”, bo w przypadki nie wierzę, bo wiem jak świat i komputery działają 🙂 Zainteresował mnie teledysk „Desert Of Lost Souls” kręcony na skraju pustyni. Zaciekawiło mnie gdzie to było. Zażartowałem, że w Polsce, bo byłem przekonany, że ten wykonawca polakiem nie jest… do póki nie włączyłem behind the scenes, w którym to wideo w pierwszych 5 sekundach nagrania padło znajome… „kurwa” 😀 no i byłem w domu. Teledysk był kręcony na Pustyni Błędowskiej. Kanały: YouTube, YouTube Music.

Vangelis

Tego Pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Tangerine Dream

Jest duża szansa, że nawet jeśli nie znasz Tangerine Dream to słyszałeś jego muzykę w filmie, bo stworzyli podkład do kilkudziesięciu filmów. W tym filmu „RYZYKOWNY INTERES” z 1983 roku z udziałem Toma Cruise’a. W 2016 roku powstał o zespole film dokumentalny pt.: „TANGERINE DREAM. REWOLUCJA DŹWIĘKU„. Również do bardzo wysoko ocenianej 8,9/10 (42946 ocen) gry „GRAND THEFT AUTO V„.
Podoba mi się tylko część ich twórczości. Posiadam wiele blisko 30 albumów choć patrząc na ich pełną listę to tylko niewielka część. Wszystkie w formie płyt CD. Wszystkie oryginalne i parę nagranych. Mój ulubiony album to „Exit”. To była pierwsza płyta CD, którą kupiłem. Jeszcze w sklepie PEWEX za dolary 🙂 dokładnie $18.80 ( wtedy za średnią krajową $136 kupiłbyś takich płyt TYLKO 7 ! ) teraz to zaledwie 78 zł (dziś za średnią krajową 4249 zł kupiłbyś takich płyt 54). Gdyby ten stosunek na dziś przeliczyć to płyta by kosztowała 607 zł. W podstawówce dobrze zarabiałem jako DJ i handlowałem zegarkami inaczej by mnie nie było stać na taki sprzęt i płyty. Pomyśl jakie moje zdziwienie było gdy się okazało, że płyta nie grała dużo lepiej od wysokiej jakości kaset jakie miałem. Później dowiedziałem się, że to przez standard płyty AAD (Analogowe nagranie w studio, Analogowy remastering, Digital czyli cyfrowy zapis na CD). Najwyższym standardem był DDD czyli od początku po płytę proces obywał się cyfrowo – nie było żadnych strat w trakcie. Nic dziwnego, że AAD, bo album został nagrany i zmiksowany w Berlinie w 1981 roku i wydany w 1984 roku (pierwszą masowo sprzedawaną płytą CD był album Billy’ego Joela „52nd Street”, który trafił do sklepów w Japonii w październiku 1982 roku). Jako, że w szkole podstawowej byłe DJem stać mnie było na tak drogi sprzęt do odtwarzania, który podobnie jak płytę kupiłem też w PEWEXie. Później kupowałem w Berlinie, bo był lepszy wybór sprzętu i zdaje się ceny niższe. Po tym artykule sądzę, że płytę kupiłem w okolicach 1985/6 roku. To album „Exit” mój ulubiony.

Egar Froese

Edgar Froese był współzałożycielem i członkiem zespołu Tangerine Dream, aż do swojej śmierci w 2015 roku. Wydawał muzykę również samodzielnie. Moim ulubionym albumem jest ten z muzyką filmową.

Eddie Jobson

Mam tylko jedną płytę ale bardzo mi się podoba pt.: „THEME OF SECRETS” wydaną przez Private z Nowego Jorku. Jedną na najlepszych wytwórni jeśli chodzi o jakość. Nie tylko oznaczenie AAD, ADD, czy DDD mówi o jakości ale przede wszystkim, kto nagrywał, miksował i wydawał. Na ten moment nie ma utworów z tej płyty, a to co jest

Kitaro

Głownie spokojna muzyka relaksacyjna brzmiąca bardziej tradycyjnie przez instrumenty szarpane i flety niż typowa muzyka elektroniczna.

Andreas Vollenweider

Muzyk wykorzystuje głównie harfę w swoich utworach co daje dość przyjemne i w jego wykonaniu spokojne ale zarazem dynamiczne brzmienie.

Marek Bilinski

W tym zestawieniu twórców muzyki elektronicznej nie mogło zabraknąć polskiego autora, który swojego czasu był dość popularny w radiu i TV.

Muzyka chill out

Pierwszy autor to DJ River. Chłopak ze Szwecji, który w wielu 25 lat zmiksował dla siebie muzykę i tak się innym spodobała, że każdej pory roku tworzył nowy miks. Muzyka świetnie wpada w ucho. Jest pozytywna i dobrze się przy niej pracuje. Kiedyś mieszkając przez tydzień w Belfaście po tym jak zaprezentowałem te miksy mieszkańcom dosłownie wszyscy ściągnęli i zaczęli słuchać, bo były to czasy gdy jeszcze nie było serwisów typu Spotify, a utworów tych nie było na dopiero co powstałym YouTube o ile w ogóle było wtedy. Miałem osobiście okazję rozmawiać z River Edénem tworzącym jako DJ River, bo zaprosiłem go aby zagrał koncert na charytatywnym iwencie w Pucku. Miałbyć to kolejne wydarzenie jakie współorganizowałem celem wsparcia rodziny, która opiekowała się moim kuzynem Markiem Wełpą, który był wtedy w śpiączce. Niestety nie doszło do tego wydarzenia gdyż mój kuzyn zmarł przed jego datą. Mam nadzieję, ze River Edén jeszcze nas odwiedzi, bo widzę, że się rozwija – założył wytwórnię Eden River Records ( https://www.eden-river-records.com/ ) 🙂

DJ River

Nie znalazłem DJ Rivera na Spotify jako wykonawcy tylko playlistę o nazwie DJ River, która jeszcze nie wiem co zawiera 🙂 ale poniżej ją wrzucam. Dlatego podaję link do jego strony: www.djriver.com. Nie ma chyba na niej wspomnianych miksów ale jakby coś mam je na swoim dysku.

Poniżej tel listy wrzucam playlistę, która znajduje się na ww. oficjalnej stronie autora.

DJ River – FAN SUGGESTIONS!

Coccolino-Deep

Coccolino-deep logoTo wykonawca, na którego ostatnio trafiłem chyba po obejrzeniu jakiegoś z filmów. Później nawiązałem z nim kontakt i zaprosiłem do Gdańska. Jednak z powodu pandemii nie odwiedził mnie jeszcze. Mam nadzieję, że to nastąpi – w końcu z Włoch nie jest tak daleko 🙂 Vittorio Masiero, bo tak się nazywa artysta, miksuje pod wpływem inspiracji danym filmem i widzę, że gust filmowy ma zbliżony do mojego 🙂 Najwięcej miksów znajdziesz na jego kanale SoundCloud i playliście YouTube Music czyli też YouTube. Link do jego fanpage i profilu insta.

Budha Bar

To już klasyka co widać po liczbach. W Spotify 803k słuchaczy w tym miesiącu. Choć w YouTube Music tylko 3k subskrybentów. Mam w swoich zasobach elektronicznych całą dyskografię w momencie gdy ją kolekcjonowałem to było zdaje się elektroniczna wersja 25 płyt CD.

STOTO

Natrafiłem na tę muzykę przed 2020 rokiem i towarzyszy mi do dziś. Polecam.

Relaks i medytacja

Muzykę, która raczej nie pasuje do chilloutu umieściłem tu i nazwałem tę kategorię muzyki chyba w sposób najlepiej do niej pasujący.

Karunesh

Równie dobrze mógłby znaleźć się w muzyce elektronicznej. Może nawet powinien. Jednak jej spokój wielość dzwonków i nastrój dobrze pasują również do kategorii relaks i medytacja 🙂 Gorąco polecam.

Oliver Shanti & Friends

Na pierwszej pozycji jest wykonawca, który był swojego czasu bardzo popularny w naszej sekcji sztuk walki Vo-Quyen. Do dziś lubię słuchać tę muzykę prawie na równi z elektroniczną mimo, że pojawia się w niej śpiew choć w sposób charakterystyczny. Mój ulubiony album to „WELL BALANCED”. Zachęcam do posłuchania.

Beautiful World – In Existence

Piękny album. Podaję poniżej wklejkę ze Spotify do remasterowanej wersji. Ja posiadam oryginalny krążek CD z 1994 roku. Na odwrocie jest napisane w języku Suahili „Ulimwengu mzury ume zaliwa” co oznacza „A perfect world has been created it is already In Existence”, w języku Polskim „Stworzono idealny świat, który już istnieje” choć nie wiem czy nie lepiej by ty oddawało sens jako „Idealny świat został stworzony on żyje”. Jeśli ktoś ma pomysł jak to lepiej i zgrabniej przetłumaczyć to śmiało. Ciekawe, że jak się otoczy oryginalny tekst w cudzysłowy to Google Translate tłumaczy go na angielski jako „The world is full of births” czyli „Świat jest pełen ptaków” 🙂 Dalej autor czy autorzy, bo tam wielu jest napisał: „This Beautiful being, planet earth, unconditionally supports the lives of each one of us!… Despite this, we wreak havoc and destruction on it. I believe the only way to stop this madness, is a change, revolution if you will, in the hearts of all human beings.” czyli po polsku „Ta piękna istota, planeta Ziemia, bezwarunkowo wspiera życie każdego z nas!… Mimo to siejemy na niej spustoszenie i zniszczenie. Wierzę, że jedynym sposobem na powstrzymanie tego szaleństwa jest zmiana, rewolucja, jeśli wolisz, w sercach wszystkich ludzi”. Ja bym dodał, że w sercach i świadomości. Zachęcam do posłuchania.

Meditation

Meditation reflections z 1989 roku to dwu płytowy album CD różnych wykonawców. Nie znalazłem go nigdzie. Może ktoś Ty drogi czytelniku znajdziesz. Producentem jest niemiecka firma DELTA-Music GmbH D-5020 Frechen 4. Jest jakiś numer 24 059 na samym CD i jeszcze LC 3843. Okładkę, na której jest zdjęcie długowłosej kobiety półleżącej na konarze drzewa wbitym w brzeg morza, zaprojektował A. Backhausen Koln. Wiem łatwiej by było wrzucić zdjęcie 🙂 Będzie trzeba album zripować i uploadować pewnie jak włożę do czytnika CD to mi rozpozna program do ripowania 🙂

Muzyka filmowa

Oczywiście jako kinomaniak nie mogłem pominąć tej kategorii. Jednak uzupełnię ją innym razem. Wymieniem jedynie moich ulubionych wykonawców i filmy do jakich została stworzona lub dobrana muzyka, która mi się podoba.

Miejsce pierwsze to oczywiście Hans Zimmer

Polecam obejrzeć z koncertu w Pradze i oczywiście posłuchać wykonanie przez samego autora utworu Time (Inception – Live in Prague).

Jest wiele filmów, seriali i gier, do których Hans Zimmer stworzył przepiękną muzykę, która w doskonały sposób podkreśla charakter scen, które uzupełnia i pewnie bez niej nie byłyby takie świetne jak są. Oprócz takich sławnych filmów do jakich stworzył muzykę z mojej ulubionej kategorii SiFi jak:

Pełna lista filmów, seriali i gier z muzyką Hansa Zimmera, których jest ponad 150 (!):
https://www.filmweb.pl/person/Hans+Zimmer-307/filmography?professionId=4&type=all

Co jeszcze?

  • Atomic Blonde – świetna muzyka lat 80-90 w nowych wersjach w tym mój ulubione utwory: „Sweet Dreams” – niestety nie ma go w poniższym albumie 🙁 „Blue Monday” czy „Father Figure” George Michaela i „I Ran (So Far Away)” A Flock Of Seagulls.

tu link do playlisty z dużo większą liczbą utworów z filmu w tym „Sweet Dreams”:

https://music.youtube.com/watch?v=uKgnml0zpvU&feature=share

i muzyka stworzona przez Tangerine Dream do wielu filmów m.in.:

pełna lista filmów z ich muzyką:
https://www.filmweb.pl/person/Tangerine+Dream-42840/filmography

Muzyka POP

To muzyka, z której korzystam głównie bawiąc innych jako DJ i bawiąc się samemu.

Tutaj raczej nie mam swoich ulubionych wykonawców a raczej utwory. Oczywiście znajdą się tacy wykonawcy, których utworów więcej mi się podoba i tym wzorem można by ich uznać za ulubionych. Zapomniałem! Moje ostatnie odkrycie! Zespół The Midnight!

The Midnight

Zespół tworzący muzykę elektronicznąsynthwave. The Midnight składa się z amerykańskiego wokalisty i autora tekstów Tylera Lyle oraz duńskiego kompozytora Tima McEwana[1]. Muzyka zespołu charakteryzuje się nowoczesnym brzmieniem, które nawiązuje do utworów lat 80.[2] Mają świetne animowane okładki z elementami z tamtego okresu lat 80tzch w kolorystyce niebiesko-fioletowo-różowej idealnie pasującej do muzyki i okresu. Link do profilu Google: https://g.co/kgs/nwZUXQ tam masz linki do serwisów z muzyką.

Moim ulubionym utworem jest:

„Sweet dreams” Eurithmics tu oryginał po remasteringu:

najbardziej jednak podoba mi się wersja „Sweet Dreams” z filmu Atomic Blonde ma moc!

Utwór chyba jest lubiany, bo doczekał się wykonania w mocniejszym wydaniu przez Marilyn Mansona. Wbrew pozorom dużo utworów Eurithmics mi się nie podoba ale ten jest wyjątkowy.

Na pewno dojdą jeszcze tacy wykonawcy jak:

Michael Jackson

George Michael

Howard Jones

resztę dodam w innym czasie 🙂

Przyjemnego słuchania. Mam nadzieję, że coś nowego usłyszysz i/lub sobie przypomnisz.

Oczywiście jeśli słuchać muzyki to przez dobry zestaw lub słuchawki… np. takie:

https://en-us.sennheiser.com/sennheiser-he-1


To na dziś 2021-11-21 koniec artykułu