Nowy standard pisania książek i zasady korzystania

Opis standardu

W 2017 Tomasz Burcon opracował nowy standard pisania książek aby uhonorować wysiłki autorów, z których treści korzystamy i ułatwić dostęp do nich i ich treści oraz rozszerzyć możliwości niedostępne w tradycyjnych nośnikach treści książki tak aby standard działał niezależnie czy czytamy wersję papierową, ebooka czy słuchamy audiobooka lub ebooka czytanego przez automat (zamiana tekstu na mowę).

Dzięki nowemu standardowi każdy tekst, który korzysta z zewnętrznych informacji linkuje do oryginalnego źródła lub rozszerzonej treści np.: dodatkową informację jest linkiem do oryginalnego źródła lub rozszerzonej informacji np.: tekstu, filmu, fanpage czy profilu na portalu społecznościowym itp. Dodatkowo jest opatrzony odpowiednim przypisem dla osób słuchających ebooka za pomocą automatu lub audiobooka. Drugim elementem są hasztagi ułatwiające znalezienie i zorientowanie się w tekście oraz komentarze najczęściej wzywające do akcji oraz qrcody z np. zakodowanymi linkami, który ułatwiają skorzystanie z dodatkowej treści czytającym papierowe wersje książek. Wiem jak żmudne potrafi być przepisywanie długiego linka zawierającego skomplikowane kody składające się mały i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych.

Standard składa się z następujących elementów

Rozszerzenie treści

  1. Treści w tekście, której dotyczy rozszerzona informacja
  2. Linku prowadzącego do źródła lub paru linków – w przypadku audiobooka i odczytywanego ebooka jest on nie odczytany w tym miejscu ale w przypisie dlatego też w przypisie należy powtórzyć cały link
  3. Przypisu składającego się z:
    1. Tego samego linku, do którego prowadzi tekst
    2. Opisu, daty i autora
    3. QR kodu z ww. linkiem
Przykład rozszerzenia treści i zasady korzystania

Ta książka wprowadza nowy standard. Dlatego jeśli będziesz chciał z niego skorzystać i pomysłów jakie w nim wprowadziłem to śmiało! Napisz tylko proszę, że korzystasz ze standardu wprowadzonego przeze mnie. Idealnie byłoby gdybyś napisał Tomasz Burcon i według tego standardu podlinkował moje imię i nazwisko pod moją stronę http://burcon.pl tak jak to zrobiłem powyżej i dodał ten, krótki przypis:

Tomasz Burcon w 2017 roku opracował nowy standard aby uhonorować wysiłek autorów i ułatwić dostęp do nich i ich treści  oraz rozszerzyć możliwości  tekstu o inne media. Każdy tekst w tym standardzie jest linkiem do oryginalnego źródła lub rozszerzonej informacji np.: tekstu, filmu, fanpage czy profilu na portalu społecznościowym. Dodatkowo jest opatrzony przypisem dla osób słuchających treści. Wprowadził też hasztagi i qrcody celem łatwiejszego znalezienia rozszerzonych treści. Więcej na temat standardu tu:
https://burcon.pl/index.php/nowy-standard-pisania-ksiazek-i-zasady-korzystania/

Poniżej wzór przypisu, który najlepiej wstawić w stopce lub na marginesie

——–

Tomasz Burcon w 2017 roku opracował nowy standard aby uhonorować wysiłek autorów i ułatwić do nich dostęp. Dzięki niemu każdy tekst, który niesie ze sobą dodatkową Tomasz Burcon w 2017 roku opracował nowy standard aby uhonorować wysiłek autorów i ułatwić dostęp do nich i ich treści oraz rozszerzyć możliwości tekstu o inne media. Dzięki temu każdy tekst, który niesie ze sobą dodatkową informację jest linkiem do oryginalnego źródła lub rozszerzonej informacji np.: tekstu, filmu, fanpage czy profilu na portalu społecznościowym. Dodatkowo jest opatrzony przypisem dla osób słuchających ebooka za pomocą automatu lub audiobooka. Wprowadził też hasztagi i qrcody celem łątwiejszego przejścia i znalezienia rozszerzonych treści. Więcej na temat standardu tu:
https://burcon.pl/index.php/nowy-standard-pisania-ksiazek-i-zasady-korzystania/

Pierwszą książką która wprowadza nowy standard jest „KSIĘGA Wyposażenia. Rekomendowane modele produktów do mieszkań i apartamentów. Firmy, marki, testy, doświadczenia, komentarze, miejsca zakupu, ceny, linki, zdjęcia.” wydana w 2022 roku i dostępna w sklepie: https://sklep.burcon.pl.