Wywiady audio

Poniżej część wywiadów udzielonych w audycjach radiowych oraz innym podmiotom w wersji audio. Ułożyłem je od najnowszych do nastarszych.

Zapraszam do odsłuchania.

Tomasz Burcon zwany Burçon
Ewangelista nieruchomości

2022-01-18 12:30 Radio Gdańsk – wywiad

Miniony rok szczególnie dobry dla najmu krótkoterminowego. „Obłożenie było maksymalne, a sezon trwał dłużej”

Pandemia nie spowodowała w ubiegłym roku perturbacji w najmie mieszkań. Szczególnie dobrze miał się najem krótkoterminowy. Jednym z powodów była rezygnacja wielu Polaków z wakacji za granicą i decyzja o spędzeniu ich w kraju.
Co będzie dalej? O to Iwona Wysocka zapyta w audycji „Dobrze Mieszkaj” Tomasza Burcona ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Ekspert najpierw podsumował miniony rok pod kątem najmu krótkoterminowego. Jak wyjaśnił, w 2021 roku mieszkania wynajmowano chętnie, a ceny były bardzo wysokie.

– To był rekordowy rok. W 2021 wynajmowaliśmy drożej niż w latach poprzednich. Udało się pobić rekord. Moja spółka wynajęła apartament na długi weekend czerwcowy. Jego normalna cena to około 300-400 złotych za dobę. W zeszłym roku udało się go wynająć za cenę 5000 złotych za kilka dób, co dało nam 1200 złotych za dobę, czyli trzy razy drożej niż normalnie. Było maksymalne obłożenie, ceny lekko wyższe niż w poprzednich latach, a sezon trwał dłużej. Mieszkania poza sezonem też lepiej się wynajmowały – mówił.

Nieco inaczej wyglądał wynajem długoterminowy. Z powodu lockdownu i zmiany trybu zajęć na uczelniach, mieszkania wynajmowało mniej studentów, co przełożyło się na wysokość czynszów.

– W przypadku najmu długoterminowego w 2021 roku odnotowaliśmy spadek obłożenia i cen. Był on spowodowany przede wszystkim lockdownem, w wyniku którego nie przyjechali studenci. To spowodowało, że pokoje stały puste i zaczęto je wynajmować taniej. Pojawili się w nich głównie pracownicy. Obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej, wynajmują je i studenci, i pracownicy. Rynek wraca do normy. Ceny są zbliżone do tych sprzed lockdownu. Wzrost cen mieszkań będzie wpływać na ceny wynajmu – ocenił Tomasz Burcon.

Link: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/dobrze-mieszkaj/item/137475-miniony-rok-szczegolnie-dobry-dla-najmu-krotkoterminowego-oblozenie-bylo-maksymalne-a-sezon-trwal-dluzej

2021-07-20 (wtorek) 12:35 Radio Gdańsk – wywiad

Co robić, czego nie robić i co mówić? Poradnik dla każdego, kto wynajmuje turystom mieszkanie na wakacje

W kolejnej audycji „Dobrze Mieszkaj na Wakacje” poruszamy temat krótkoterminowego wynajmu mieszkania w czasie wakacji. Jak radzić sobie z najemcą, który sprawia kłopoty? Jak dotrzeć do klienta, któremu chcemy wynająć mieszkanie? Czym się kierować, określając cenę najmu? Na te pytania w rozmowie z Iwoną Wysocką odpowiada Tomasz Burcon ze stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Wiele osób, które chciałyby wynająć mieszkanie lub pokój na wakacje, nie decyduje się na to, bo boją się, że niepoważny lokator okaże się „nie do ruszenia”. Tomasz Burcon rozwiewa te wątpliwości.

  • Jeśli cokolwiek się dzieje, jest zakłócony porządek, to w pierwszej kolejności sugeruję wezwanie policji, ponieważ to jest jedyna instytucja, mająca odpowiednie uprawnienia, by wprowadzić porządek i wyprowadzić gości. Nie jest to najem długoterminowy, więc goście nie są chronieni ustawą o ochronie praw lokatorów. W związku z tym osoby, które nie przestrzegają reguł albo nie zapłaciły lub nie chcą zapłacić, można wyprowadzić – wyjaśnia ekspert.

Tomasz Burcon wskazuje też, jakie elementy warto umieścić w umowie najmu krótkoterminowego.

  • Na pewno określiłbym kluczowe rzeczy, czyli datę „wprowadzki” i wyprowadzki, godziny, w których obowiązuje cisza nocna oraz jaka jest odpowiedzialność – radzi.

Link: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/dobrze-mieszkaj/item/129990-co-robic-czego-nie-robic-i-co-mowic-poradnik-dla-kazdego-kto-wynajmuje-turystom-mieszkanie-na-wakacje/

2021-03-09 (wtorek) 12:30 Radio Gdańsk – wywiad

Pandemia wpłynęła na rynek najmu krótko i długoterminowego. „Ceny trzeba było obniżyć”

Co dzieje się na rynku nieruchomości i jak przekonać najemcę, by wybrał z dostępnej oferty właśnie nasze mieszkanie? Jakie nieruchomości wynajmuje się obecnie najlepiej? O tym Iwona Wysocka rozmawiała z Tomaszem Burconem, liderem ds. rozwoju Stowarzyszenia „Mieszkanicznik” i prezesem Apartments Possession.

  • Sytuacja pandemii wpłynęła na rynek tzw. najmu hybrydowego, czyli krótkoterminowego i długoterminowego.
    Gdy w marcu pierwszy raz został zabroniony najem krótkoterminowy, to wielu właścicieli i zarządców mieszkań zdecydowało się wynajmować długoterminowo i mieszkania, które dotychczas były wynajmowane krótkoterminowo, trafiły na rynek wynajmu długoterminowego. Tym samym zrobiła się większa konkurencja, ceny wynajmu długoterminowego spadły i mieszkania z rynku premium, które wcześniej były wynajmowane za 3,5 tysiąca złotych, można było wynająć za 2,5 tysiąca złotych. Pokoje, które były do 900 złotych plus opłaty, musieliśmy obniżyć nawet do 700 złotych, czyli ponad 20 procent. To jest jeden czynnik, który wpłynął na zmniejszenie ceny, czyli zwiększenie liczby zasobów mieszkań i pokoi na długi termin – powiedział Tomasz Burcon.
  • Drugim czynnikiem był odpływ pracowników. Byli to m.in Ukraińcy, którzy pojechali do swoich rodzin. Częstym powodem, a wiem to z prywatnych rozmów, jest to, że rodzina się martwiła, chciała mieć ich przy sobie. Drugi czynnik, który też na to wpływał, to możliwość kwarantanny, czyli ograniczenia w stacjonarnym studiowaniu. W przypadku rynku dla studentów, czyli pokoi, mikrokawalerek i małych mieszkań, to wpłynęło w taki sposób, że studenci, którzy nie mogli studiować, w dużej części już się nie pojawili w nowym sezonie jesienią. Ceny trzeba było jeszcze obniżyć i klientami tych pokoi były osoby, które zajmują się pracą. I to najbardziej wpłynęło na cenę wynajmu pokoi – dodał Burcon.

Link: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/dobrze-mieszkaj/item/123522-pandemia-wplynela-na-rynek-najmu-krotko-i-dlugoterminowego-ceny-trzeba-bylo-obnizyc

2017-03-16 (wtorek) 13:05 Radio Gdańsk – wywiad

Ucywilizować rynek najmu. Jak komfortowo wynająć komuś mieszkanie?

Gośćmi Iwony Wysockiej byli Tomasz Burcon z organizacji Mieszkanicznik oraz Mariusz Sobański, kierownik regionalny firmy Mzuri (założonej przez Sławka Maturiego, słynnego potentata rynku nieruchomości na wynajem). Obie organizacje chcą ucywilizować rynek najmu i pomagają w zarządzaniu najmem.

Bezduszni kapitaliści, dla których liczy się tylko kasa – tak coraz częściej właścicieli mieszkań postrzegają najemcy. Wszystko za sprawą niejasnych reguł wynajmu, które często przechylają się na korzyść wynajmującego. Organizacje, które reprezentują goście „Dobrze Mieszkaj”, chcą walczyć z tym stereotypem i ucywilizować dotąd niemlaże niereformowalny i wciąż młody rynek najmu w Polsce.

Cały czas nie brakuje ekstremalnych przykładów, kiedy mieszkanie zostało zniszczone, a lokator z dnia na dzień porzucił mieszkanie. Wówczas właściciel zostaje skutecznie zrażony do kolejnych najemców. Ale działa to też w drugą stronę – złe doświadczenia z najmem mają sami potencjalni lokatorzy. Warto pamiętać, że wynajmujący nie może w dowolnym momencie wejść do mieszkania, które jest wynajmowane, bo jest to naruszenie miru domowego – zaznaczali eksperci.

Zawarcie umowy chroni właściciela i lokatora. To ona określa wszystkie zasady współpracy, dlatego jest kluczowa – mówili zgodnie goście. – Warto też ubezpieczyć nieruchomość. Nie jest to rocznie wysoki koszt, a zabezpiecza obie strony przed wieloma czarnymi scenariuszami.

Link: https://radiogdansk.pl/audycje-rg/inne-audycje/dobrze-mieszkaj/item/58162-ucywilizowac-rynek-najmu-jak-komfortowo-wynajac-komus-mieszkanie/

2016-10-10 Wywiad dla Grzegorza Grabowskiego (Wynajmistrz.pl)

Jak fotografować nieruchomości (wywiad z Tomkiem Burconem)

Niezależnie od tego, czy próbujesz swoje mieszkanie wynająć komuś na dłużej, sprzedać, czy też oferujesz je turystom na doby, doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest prezentacja Twojej nieruchomości. A jej podstawą są efektowne zdjęcia. Przedstawiam Wam rozmowę z Tomkiem Burconem – fotografem zajmującym się profesjonalną fotografią nieruchomości. Dowiesz się, jak prostymi sposobami (nawet bez inwestycji w sprzęt) poprawić jakość swoich zdjęć – przygotować mieszkanie, oświetlić je, przeprowadzić sesję, a potem obrobić i opublikować zdjęcia. 

Z wywiadu z Tomkiem dowiesz się m.in.:

  • W jaki sposób Tomek został fotografem
  • Dlaczego efektowne zdjęcia są istotne w branży nieruchomości
  • Jaka jest różnica w fotografowaniu nieruchomości w celu sprzedaży i w celu wynajmu
  • W jaki sposób przygotować mieszkanie do sesji
  • Na co zwracać uwagę podczas sesji fotografowania nieruchomości
  • Jak obrabiać zrobione zdjęcia i jakich narzędzi można używać do obróbki
  • Co jest istotne podczas publikacji zdjęć
  • Jakie niewielkie inwestycje w sprzęt warto zrobić
  • Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa
  • Jak takiego fotografa znaleźć, wybrać i ile mu zapłacić

Wywiad możesz odsłuchać poprzez iTunes i/lub poprzez dowolną aplikację do słuchania podcastów:

Subscribe: iTunes | RSS

A jeśli podcast Ci się spodoba, będę wdzięczny za ocenę i krótką opinię w iTunes.

Wywiad możesz odsłuchać bezpośrednio na tej stronie (po prostu kliknij ikonę odtwarzania poniżej) lub możesz ściągnąć plik mp3 z wywiadem (94 MB) i odtworzyć go na dowolnym urządzeniu (komputerze, komórce, odtwarzaczu mp3 itp.). W celu ściągnięcia kliknij strzałkę do dołu poniżej (z prawej strony).

Link do wywiadu audio: https://soundcloud.com/user-51262655/jak-fotografowac-nieruchomosci-wywiad-z-tomkiem-burconem?utm_source=clipboard&utm_campaign=wtshare&utm_medium=widget&utm_content=https%253A%252F%252Fsoundcloud.com%252Fuser-51262655%252Fjak-fotografowac-nieruchomosci-wywiad-z-tomkiem-burconem

Dodatkowo, poniżej znajdziecie kilka przykładów technik i błędów, o których Tomek mówi w wywiadzie.

Poniżej przykład techniki ułatwiającej kadrowanie (podzielenie zdjęcia na 9 pól):

00_podzial_9_przyklad

Poniżej widać przykład poprawionej kompozycji:

01_kompozycja_stol_krzesla_1
01_kompozycja_stol_krzesla_2
01_kompozycja_stol_krzesla_3

Poniższy przykład pokazuje, że proste przesunięcie krzesła znacząco poprawia kompozycję zdjęcia. Widać jednak niespójność, o której mówił Tomek, czyli pełne kieliszki, a obok pełne, jeszcze nie otwarte, wino:

02_kompozycja_wino_1
02_kompozycja_wino_2

Kolejny przykład pokazuje, jak technika podziału zdjęcia na 9 pól pomaga w kadrowaniu zdjęcia:

03_kadrowanie_1
03_kadrowanie_2

Kolejne 3 zdjęcia pokazują, jak kąt natarcia wpływa na zdjęcie:

04_kat_natarcia_1
04_kat_natarcia_2
04_kat_natarcia_3

Poniższy przykład pokazuje korektę zniekształconych linii na zdjęciu budynku:

06_znieksztalcone_linie_1
06_znieksztalcone_linie_2
06_znieksztalcone_linie_3

Poniżej kolejny przykład korekty zniekształconych linii:

07_znieksztalcone_linie_a_1
07_znieksztalcone_linie_a_2

Te dwa zdjęcia pokazują, jak wykorzystanie dodatkowego oświetlenia poprawia jakość zdjęcia:

08_dodatkowe_oswietlenie_1
08_dodatkowe_oswietlenie_2

Poniżej z kolei widać, jak to dodatkowe oświetlenie zostało zrealizowane:

09_dodatkowe_oswietlenie_a_1
09_dodatkowe_oswietlenie_a_2

Poniższe 4 zdjęcia pokazują wykorzystanie techniki HDR, dodatkowych lamp i kombinacji tych technik:

10_hdr_lampy_1
10_hdr_lampy_2
10_hdr_lampy_3
10_hdr_lampy_4

Te zdjęcia pokazują, w jaki sposób można poprawić fotografię przeciętnego domu. Ostatnie zdjęcie zakrawa prawie na fotomontaż 😉

11_prawie_fotomontaz_1
11_prawie_fotomontaz_2
11_prawie_fotomontaz_3
11_prawie_fotomontaz_4

Pierwsze z poniższych zdjęć sugeruje, że hotel oferuje duży basen. Co, niestety, nie jest prawdą, bo basen był tylko dla dzieci. Z tego powodu zdjęcie pierwsze zostało zamienione na drugie, żeby pokazać ewentualnym gościom (uczciwie), jakiego basenu mogą się spodziewać po przyjeździe:

12_prawie_duzy_basen_1 zdjęcie basenu dla dzieci bez osoby daje złudną perspektywę dużego basenu w hotelu SPA Activia w Jastrzębiej Górze
zdjęcie basenu dla dzieci bez osoby daje złudną perspektywę dużego basenu w hotelu SPA Activia w Jastrzębiej Górze
12_prawie_duzy_basen_2 zdjęcie basenu dla dzieci z osobą daje właściwą perspektywę w hotelu SPA Activia w Jastrzębiej Górze
zdjęcie basenu dla dzieci z osobą daje właściwą perspektywę w hotelu SPA Activia w Jastrzębiej Górze

Poniższe zdjęcie zostało wykonane… w nocy, a efekt światła wpadającego przez okno uzyskano poprzez ustawienie za tym oknem silnej lampy:

13_w_nocy_jak_dzien zdjęcie pokoju zrobione w nocy wyglądające jak w dzień w Hotelu Activia SPA w Jastrzębiej Górze

Link do artykułu: https://wynajmistrz.pl/jak-fotografowac-nieruchomosci-wywiad-tomek-burcon/